Sağlıklı ve kalıcı gülüşler için buradayız

Adres:

Meşrutiyet Caddesi. Kızılay/Ankara

All on 4/6 implant tekniği; alt ve üst çene kemiklerinin detaylıca görüntülenmesinden sonra belirli açılarda 4 veya 6 adet implantın yerleştirilmesi ile uygulanan bir sabit protez tedavisidir. All on 4/6 implant tekniği ile hiç dişi olmayan hastalarımız bir günde sağlıklı bir ağza kavuşabilmektedirler. İşlem sonrasında ağız hijyenine dikkat edilmesi ve kontrol randevularının aksatılmaması gerekmektedir.

All On 4/6 İmplant Tekniğinin Tanımı Nedir?

All on 4/6 implant tedavisine bakıldığında; hiç dişi bulunmayan hastalarımızın sinüs lift, kemik eklemesi veya kemik yetersizliği dolayısı ile ileri cerrahi tedavisi görmelerinin önüne geçerek uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sonucunda aynı gün içerisinde sabit protez yapılabilmektedir ve hem konfor hem de zaman açısından oldukça avantajlı bir yöntem olmaktadır.

All On 4/6 İmplant Tekniği Nasıl Uygulanmaktadır?

All on 4/6 implant işlemi uygulanmadan önce hastalarımız hem klinik hem de radyolojik muayeneden geçirilmektedir. İşleme uygun olup olmadıklarını tespit edebilmek adına bilgisayarlı tomografi ile ölçümler yapılmaktadır. Ardından tedavi süreci planlanmakta ve uygulamaya geçilmektedir.

İmplantlar çene kemiğinin ön kısmında kemiğin kalınlaştığı yerde 2 adet ve arka kısımda da 2 adet olmak üzere yerleştirilmektedir. 6 adet uygulanması durumunda düzen değişmektedir. Hem alt çeneye hem de üst çeneye uygulanan bu işlemde; ön kısımdaki implantlar 90 derece ve arka kısımdakiler de 45 derece açıya sahip olmaktadırlar.

İmplantlar yerleştirildikten sonra aynı seans içerisinde geçici protezler takılmaktadır. Geçici protezler ise ortalama 3 ay kullanılmalıdır. Bu süreçte implantların geçici protezler ile kaynaması ve iyileşmesi beklenmektedir. Sürecin sonunda ise; daimi estetik dişler uygulanmaktadır. Klasik implant uygulamalarında geçici protez uygulaması olmadığı için bu sayede hastalarımızın iyileşme sürecini dişsiz geçirmelerinin önüne geçilebilmektedir.

All On 4/6 İmplant Tekniği Herkese Uygulanabilir Mi?

All on 4/6 implant işleminin uygulanabileceği kişiler bulunmaktadır. Herkese uygulanabilecek bir tedavi yöntemi değildir. Dental implant ameliyatına engel bir durumu olmayan ve sistematik hastalığı olmayan hastalarımıza bu tedavi uygulanabilmektedir. Ayrıca yeterli kemik hacmine sahip olan tam dişsiz hastalarımız bu teknik ile tedavi edilebilmektedir.

Diyabet, yüksek tansiyon gibi tehlikeli rahatsızlık sayılan hastalıklara sahip olan hastalarımıza; doktor onayı almadan all on 4/6 implant tekniği uygulanamamaktadır. Bu hastalarımız için ilgili tedavi risk içermektedir.

All On 4/6 İmplant Tekniğinde Risk Var Mıdır?

All on 4/6 implant işleminin riski bulunmamaktadır. Çok fazla cerrahi işlem içermediği için herhangi bir komplikasyon gelişme riski de bulunmamaktadır. Oldukça uzun yıllardır uygulandığı için de güvenilir bir yöntem olmayı başarmıştır. Dolayısı ile başarı oranı da oldukça yüksektir.

İşlem sırasında da herhangi bir korku duyulmasına gerek olmamaktadır. Ancak bazı hastalarımızın anksiyete probleminin olması veya geçmiş travmalarından dolayı işlemden korkması durumunda; lokal anestezi ile yapılan uygulamayı sedasyon veya genel anestezi ile yapabilmekteyiz. Bu sayede operasyonun yarattığı stresten uzaklaşabilmektedirler.

All On 4/6 İmplant Tekniğinden Sonra Acı Hissedilir Mi?

All on 4/6 implant işleminden sonra acı duyulmamaktadır. Ancak oldukça hafif derecede ağrı hissedilebilmesi normal olmaktadır. Hastalarımızın işlemden sonra ağrı, acı ve şişlik gibi şikayetleri olması durumunda; korkması veya endişelenmesi gerekmemektedir. Ağrıları dayanılamayacak boyuta gelir ise; hekimlerimizin verdiği ağrı kesiciyi kullanmalılardır. Ancak bu ağrının sürekli bir hal alması durumunda; en kısa süre içerisinde hekimlerimize başvurmalılardır.

All On 4/6 İmplant Tekniği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

All on 4/6 implant işlemi sonrası için önemli noktalar şu şekildedir:

 • Hekimlerimiz kendilerine işlem sonrasında kullanılmak üzere bazı ilaçlar vermektedir. Bu ilaçların söylenen periyotlarda, düzenli olarak tüketilmesi istenmektedir.
 • Geçici protezin takıldığı 3 aylık süreçte beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Hekimlerimiz bu süreçte bir diyet vermektedir. Sert besinler dahil olmak üzere bazı besinler bu diyete göre tüketilmemelidir.
 • All on 4/6 implant tekniği uygulandıktan sonra ağız hijyenine özen gösterilmesi ve aksatılmaması gerekmektedir.
 • Geçici protez kullanılan süreç içerisinde, protezlerde bir kırık oluşumu olur ise; hekimlerimize başvurulması gerekmektedir. İmplantlarda bir kayıp yaşanmasının önüne geçilebilmesi adına bu işlemin vakit kaybedilmeden yapılması gerekmektedir.

All On 4/6 İmplant Tekniği Sonrasında Beslenmeye Dikkat Edilmeli Midir?

All on 4/6 implant işleminden sonra beslenme aşamasında; hastalarımızın direkt yemek yemeye başlayabilmesi mümkündür. Ancak yediklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. İşlemden sonraki 3 ay boyunca geçici protezler kullanılmaktadır ve bu süreç içerisinde sert ve implantların kaybına neden olabilecek besinleri tüketmekten kaçınmalılardır. İmplantlar ile kemiklerin kaynaşmasından sonra ise; istenen besinin tüketilmesi mümkündür. Diyetin uygulanması zorunlu olmamaktadır.

All On 4/6 İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadardır?

All on 4/6 implantın ömrüne bakıldığında; oldukça uzun süre etkili olduğu görülmektedir. Alt çene için 10 seneye kadar etkisini korurken, üst çenede 5 yıla kadar başarı sağlanabilmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalar ve bu uygulamayı yaptıran hastaların uzun süre gözlenmesi sonucunda; all on 4/6 implant tekniği ile yüksek oranda başarı sağlanmaktadır. Kesin çözüm bir tedavi tekniğidir.

All On 4/6 İmplant Tedavisi Pahalı Mıdır?

All on 4/6 implant işleminin ücretine bakıldığında; geleneksel implant yöntemine göre ucuz olduğu görülmektedir. Maliyeti de daha az olmaktadır. Sabit ücreti olan bir işlem değildir. Yapılacak olan implant sayısına, diş sayısına, tedavi planlamasına ve uygulanacak cerrahi müdahalelere göre değişiklik göstermektedir.

All On 4/6 İmplant Tekniğinin Olumlu Yönleri Nelerdir?

All on 4/6 implant işleminin artıları aşağıda verilmiştir:

 • Tam dişsiz hastalarımızın bir günde ve tek bir seansta, tek bir cerrahi işlem ile sabit diş protezine sahip olabilmeleri mümkündür.
 • Kemik erimesi sebebi ile çenenin arka kısmına implant yerleştirilemez ise; bu durumda ön bölgeye 4 adet implant yerleştirilebilmektedir ve hem sabit he mde estetik bir görünüm yakalanabilmektedir.
 • All on 4/6 implant tekniği ile işlem daha kısa sürmektedir.
 • Tedavi süreci her hastamızda kişiye özel olarak planlanmaktadır. Estetik bir görünüm kazanabilme, gülme hattı ve gülüş estetiği gibi işlemler için katkı sağlamaktadır.
 • Temizliği ve bakımı diğer diş protezlerine göre daha kolay olmaktadır.
 • Hareketli diş protezi kullanırken problem yaşayan ve buna bağlı olarak bulantı refleksi olan hastalarımız için tercih edilebilecek bir tekniktir.
 • Damak protezleri ile kıyaslandığında dizaynı daha farklı olmaktadır. Dolayısı ile damak kısmını kaplamamakta ve kullanımı daha rahat olmaktadır.
 • Vurma, yanma, batma gibi problemler olmadan diş protezinin kullanılabilmesi mümkündür.
 • Gerekli olan seans sayısı oldukça az olduğu ve aynı seans içerisinde hem implant hem de protez yerleştirme işlemi yapıldığı için kısıtlı vakti bulunan hastalarımız için daha avantajlı bir işlem olmaktadır.
 • Hem kontrol hem de tedavi süreci hastalarımız için daha konforlu bir şekilde geçmektedir.

All On 4/6 İmplant Tedavisi İle Geleneksel İmplant Tekniğinin Farkları Nelerdir?

All on 4/6 implant ile geleneksel implantın ayrımı aşağıda açıklanmıştır:

 • Sabir bir köprü işlemi için geleneksel implantta en az 6 ile 8 arasında implant kullanılması gerekmektedir. Ancak all on 4/6 implant için minimum sayı 4 olmaktadır. 4 veya 6 implant ile işlem yapılabilmektedir.
 • Geleneksel implant; all on 4/6 implant tekniğine göre daha maliyetli olduğu için ücretleri de daha yüksek olmaktadır.
 • Geleneksel implant yöntemi daha fazla cerrahi müdahale ile gerçekleştirilmektedir.
 • Kemik grefti işlemi geleneksel yöntemlerde gerekli olurken, all on 4/6 implant tekniğinde gerekmemektedir.
 • Geçici protez işlemi all on 4/6 implant tekniğinde bulunmaktadır. Ancak geleneksel implant yönteminde geçici protez takılmamaktadır.
 • Seans sayısına bakıldığında; geleneksel implant yönteminde birden fazla seans gerekli olabilmektedir. Ancak all on 4/6 implant tekniği ile işlem tek bir seansta halledilebilmektedir.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.