Sağlıklı ve kalıcı gülüşler için buradayız

Adres:

Meşrutiyet Caddesi. Kızılay/Ankara

Diş implantı; eksik dişlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Diş implantı işlemi ile beraber çene kemiğinin içine titanyum malzemesinden yapılmış bir vida yerleştirilmektedir. Vidanın kemik ile kaynamasının ardından da üzerine diş protezi yerleştirilmektedir. Dolayısı ile bu süreçte komşu dişlere herhangi bir kesme işleminin yapılmasına gerek olmamaktadır. Yapılan implant; diş kökü görevini görmektedir. Doğal diş kökü ile aynı görevi gördüğü için hastalarımız yemek yeme, konuşma ve gülme eylemlerini rahatlıkla yerine getirebilmektedirler. 18 yaşını aşmış, çene ve yüz kemik gelişimini tamamlamış olan hastalarımız için uygun bir işlem olmaktadır. Yine de hastalarımızın implant tedavisi için uygun olup olmadıklarını hekimlerimiz tespit etmektedirler.

Diş İmplantının İlk Muayenesinde Ne Yapılır?

Diş implantı muayenesinde öncelikle eksik dişin olduğu bölgenin implant uygulaması için uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Hastalarımızdan sistemik sağlıkları ile ilgili bilgi aldıktan sonra ağız içi muayenesi yapmaktayız. Panoramik radyografi ve üç boyutlu görüntü alarak modelleme işlemi yapılmaktadır. Hastalarımızın hangi tür implanta daha uygun olduğuna ilk muayenede karar vermekteyiz.

Diş İmplantı Öncesinde Tomografi Çektirilmesi Gerekir Mi?

Diş implantı için tomografinin gerekliliğine bakıldığında; çene kemiklerinin daha net gösterilebilmesi için üç boyutlu bir görüntüleme yapılması gerekmektedir. Tomografide daha net görüntüler elde edildiği ve implanta uygun bir kemik dokusunun olup olmadığı tespit edilebildiği için kullanılması gerekmektedir. İmplant işleminin başarısı arttıran bir işlemdir.

Diş İmplantı Tedavisi Nasıl Bir Uygulamadır?

Diş implantı tedavisi, oldukça kolay ve ağrısı olmayan bir işlemdir. Lokal anestezi altındayken uygulanmaktadır. İşlemin yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra ilgili kemikte implantın yerleştirilmesi için yuva hazırlanmaktadır. Ardından implant yerleştirilmektedir. İmplantın üzerinde kalması gereken vidalar yerleştirilmektedir ve sonrasında iyileşme süreci başlamaktadır.

İyileşme sürecinde işleme devam edilmemesinin nedeni; çene kemiği ile implantın kaynaşmasını beklemektir. Çiğneme işlemi ile dişe uygulanan basınç ile beraber dişin daha sağlıklı kalabilmesi adına bu süreçte beklenmesi gerekmektedir. Uygulanan implant işlemine, işlemin yapıldığı bölgeye, hastalarımızın yaşlarına, sağlık durumlarına göre iyileşme süresini hekimlerimiz belirlemektedir.

İyileşme sürecinden sonra kalıcı protezler takılmaktadır. Kalıcı protezlere geçene kadar en az 5 hafta ve en fazla 3 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Kemik yetersizliği olan hastalarımız için kemik ekleme işlemi yapılmış ise; bu durumda bekleme süresi daha da uzayabilmektedir. Kalıcı protezlerin yapılabilmesi için öncelikle ölçü alınmaktadır ve ardından protezler yapılmaktadır. İyileşme sürecinin sonunda da kalıcı protezler takılmaktadır.

Diş İmplantı İyileşme Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş implantının iyileşme sürecinde önemli noktalara bakıldığında; bu süreçte hekimlerimizin önerdiklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Belirli periyotlarda soğuk uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu sayede ilgili bölgede ödem ve şişlik oluşmamaktadır. Hekimlerimiz herhangi bir ağrı veya şişlikte durumu kolaylaştırmak için ilaç verebilmektedirler. Bu ilaçların söylenen şekilde kullanılması gerekmektedir. Ağız bakımına oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Ayrıca belirli periyotlarda kontrol randevuları olmaktadır. Hastalarımızın bu kontrol randevularını aksatmamaları gerekmektedir.

Diş İmplantı İşleminin Süresi Neye Göre Değişiklik Göstermektedir?

Diş implantı işleminin süresi; uygulanan implant sayısına, implantın yerleştirileceği bölgeye ve kemik kalitesini arttırmak için ek işlem yapılıp yapılmayacağına göre farklılık göstermektedir.

Diş İmplantı İçin Sabit Protezler Yapılana Kadar Dişsiz Mi Durulur?

Sabit diş protezleri yapılana kadar dişsiz kalınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu süreçte geçici protezler yapılmaktadır. Hekimlerimiz işleme ve dişlerin durumuna göre ne tür bir geçici protez kullanacağının kararını vermektedir ve buna göre geçici protezi hazırlamaktadır. Hastalarımız tam dişsiz olsalar bile; anında sabit geçici diş yaptırılabilmesi mümkün olmaktadır.

Diş İmplant İşlemi Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Diş implantı ağrısı bulunan bir işlem değildir. Lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ayrıca lazer desteği ile yapılan implant uygulamasında işlem sonrasında şişlik ve ağrı oldukça az seviyede olmaktadır. Hekimlerimiz işlem sonrasında hastalarına ağrı kesici vermektedir. Dolayısı ile dayanılamayacak bir ağrı hissedildiğinde bu ağrı kesicilerin alınması gerekmektedir.

Diş İmplantı Her Hastaya Yapılabilir Mi?

Diş implantının uygulanabileceği hastalarımız; sistemik sağlık durumlarına göre belirlenmektedir. İstisnai bir durum olmaması halinde, bütün hastalarımıza uygulanabilecek bir işlemdir. Ancak implantın yerleştirileceği kemiğin kalınlığına, yüksekliğine ve kemiğin uygunluğuna göre değerlendirme yapılmaktadır.

Hastalarımızın yeterli kemik dokusu olup olmamasına göre implant işleminden sonra diş yerleştirme işlemi aynı seansta yapılabilmektedir veya bir sonraki seansta uygulanabilmektedir. Yeterli kemik dokusunun olması durumunda; diş ve diş eti iltihabı sebebi ile kemik dokusunun erimemesi veya azalmaması içim çekim işlemi hemen yapılmaktadır ve sonrasında diş implantı uygulamasına geçilmektedir.

Diş İmplantı Uygulanacak Olan Bölgede Yeterli Miktarda Kemik Olmaması Durumunda Ne Yapılır?

Diş implantı yapılacak bölgedeki kemik yoğunluğu yeterli değil ise; kemiğin yüksekliği, kalınlığı ve yoğunluğu için ek uygulamalar yapılmaktadır. Yeni kemik oluşturmak için üst arka bölgede sinüs lifti, blok greftleme işlemi yapılırken; alt çenede yatay ve dikey yönde kemik oluşturma işlemi yapılabilmektedir.

Diş İmplantı Vücuda Uyum Sağlar Mı?

Diş implantını vücudun kabul etme süreci çok uzun sürmemektedir. İnsan vücuduna herhangi bir yan etkisi olmayan, alerjik reaksiyona sebebiyet vermeyen bir maddedir. Dolayısı ile kısa süre içerisinde vücuda uyum sağlamaktadır. Ancak implantın vücuda uyumlu olmaması değil, hastalarımızın implant işlemine uygun olmaması durumu olabilmektedir.

Diş İmplantı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diş implantından sonra beslenme alışkanlıklarına bakıldığında; öncelikle işlemden sonraki birkaç gün çok sıcak veya soğuk besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Yumuşak ve besleyici gıdalar tercih edilmelidir. İmplantın yapıldığı bölgedeki yara iyileştikten sonra beslenme konusunda herhangi bir kısıtlama olmamaktadır. Ancak ağız hijyenine dikkat etmeye devam edilmesi gerekmektedir.

Diş İmplantı Sonrasında Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş implantının bakımı için öncelikle diş fırçalamanın aksatılmaması gerekmektedir. Düzenli olarka implant yapılan bölgenin fırçalanması gerekmektedir. Ayrıca fırçalama işlemine ek olarak diş ipi ve arayüz fırçaları da kullanılmalıdır. Ayrıca gargara ile beraber ağızda oluşan bakteri sayısı da azaltılabilmektedir.

Diş İmplantı Uygulamasından Sonra Rutin Hayata Ne Kadar Sürede Dönülür?

Diş implantının günlük hayata etkisi oldukça az olmaktadır. Eğer hastalarımızın implant uygulaması çok geniş bir alanı ilgilendirmiyor ise; işlemden sonraki gün, günlük rutin yaşantılarına dönmeleri mümkündür. Herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Diş İmplantının Olumsuzlukları Var Mıdır?

Diş implantının dezavantajlarına bakıldığında; klasik protezler ile kıyaslama yapıldığı zaman daha maliyetli olduğu görülmektedir. Bunun sebebi ise; ileri teknoloji ile üretilen ve ithal malzemeler kullanılan bir teknik olmasıdır. Ayrıca kalıcı protezin uygulanabilmesi için implantın kemikle kaynaşmasının beklenmesi gerekmektedir. Dolayısı ile uzun süren bir tedavi olmaktadır.

Diş İmplantının Riskli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Diş implantının risk oluşturduğu haller şu şekildedir:

  • İyileşme sürecini etkileyebilecek olan diyabet veya kronik kardiyovasküler rahatsızlığı olanlar için implant riskli bir işlemdir.
  • Henüz kemik gelişimini tamamlamamış olan genç hastalar için diş implantı risklidir.
  • Hamilelere diş implantı yaptırmaları önerilmemektedir.
  • Ağız içerisindeki iyileşmeyi baskılayacak ve implant işleminin başarısını etkileyecek kadar sigara tüketimi olan hastalarımıza implant önerilmemektedir.
  • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlısı olanların diş implantı yaptırmaları risklidir.
  • Baş veya boyun bölgesine yüksek dozda radyoterapi uygulanmış olan hastalarımız için implant uygulaması risk içermektedir.
  • Yüksek tansiyon, bağ dokusu hastalıkları, hemofili veya önemli bağışıklık sistemi yetersizliği gibi kronik hastalık problemi olan hastalarımız için diş implantı tercih edilmemektedir.
  • Kortikosteroid veya immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan hastalarımızın diş implantı yaptırması oldukça risklidir.

Diş implantı işlemi için risk taşıyan hastalarımıza implant uygulamasının yapılıp yapılamayacağına hekimlerimiz karar vermektedir. Oluşan risk, implant uygulamasının başarı oranını etkilemektedir. Dolayısı ile durumun ciddiyetine bağlı olarak bazen riskli hastalarımıza da implant uygulaması yapılabilmektedir.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.