Sağlıklı ve kalıcı gülüşler için buradayız

Adres:

Meşrutiyet Caddesi. Kızılay/Ankara

İmplant Diş Fiyatları

İmplant diş fiyatları; sabit olmamakla beraber, hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Dünyada 1.000’den fazla implant üretimi yapan firma bulunmaktadır. Bu firmaların ortalama 300’ü Türkiye’de faaliyet göstermektedir. İmplant diş fiyatları; kullanılan implant markasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Titanyum veya zirkonyum metalinden implant uygulaması yapılabilmektedir. Zirkonyum kaplamada ek ödeme istenebilmektedir. İmplant uygulamasında görünüm, doğru konumlandırılmış olup olmaması gibi durumlar; implantın ömrü için önemli olmaktadır. Ömrü ve başarı oranı dikkate alındığında ise; implant tedavisinin fiyatı uygun sayılabilmektedir.

İmplant Diş Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant dişin ücretlerini değiştiren faktörler şu şekildedir:

 • İmplant uygulanacak olan diş sayısına göre implant fiyatı belirlenmektedir.
 • Kullanılacak olan implantın markası, implant diş ücretlerinde etkili olmaktadır.
 • İmplant dişin yapılacağı bölge önemlidir.
 • İmplantta kullanılan madde fiyatı etkilemektedir.
 • İmplantın yapılacağı merkez ve bu merkezin bulunduğu şehre göre de implant fiyatları değişebilmektedir.

İmplant Markaları Fiyat Belirlerken Neleri Dikkate Almaktadır?

İmplant markalarının fiyat politikası; maliyetlerine göre belirlenmektedir. İmplantın üretiminin yapıldığı ülke, AR-GE çalışmaları için harcanan tutar, üretiminde kullanılan teknolojinin maliyeti, implant üretimi için yapılan istihdamın maliyeti, servis ağı ve implantların servis edilmesindeki başarı gibi birçok etkene göre bir maliyet tablosu çıkartılmaktadır ve sonrasında da implantların fiyatları belirlenmektedir.

Kaliteli implant markaları ile diğer markalar arasında ciddi bir fiyat farkı vardır. İleri teknoloji kullanan, AR-GE laboratuarı bulunan, uzun dönem vaka takipleri yapan ve geçmiş dönemdeki deneyimlerine göre bir yol izleyen, inovasyon kabiliyeti yüksek olan firmalar; daha başarılı ve kaliteli implant üretimi yapmaktadırlar. Dolayısı ile fiyatları da daha yüksek olmaktadır. Ancak başarılı markaların implantlarının kopyasını yapan, servis ağı yetersiz olan ve kalıcılığı konusunda şüphe duyulan implant markalarının fiyatları daha uygun olmaktadır.

Kaliteli Bir İmplanttan Ne Beklenmelidir?

İmplantın kalitesinin test edilebilmesi için öncelikle CE belgesinin olup olmadığına bakılması gerekmektedir. İmplantla ilgili sunulan verilerin bilimsel bir temele dayanıp dayanmadığını açıklayan ve birçok deneyden geçirildiğini gösteren bir belgedir. Kaliteli bir implanttan ikinci beklenilen ise; ileri teknoloji kullanılarak üretilmiş olmasıdır.

Kaliteli implantlar; kemiğe daha kısa sürede kaynamaktadırlar. Ayrıca firma implant üretiminin devamlılığını sağladığı için herhangi bir parçasına ihtiyaç duyulması halinde, parça bulunabilir olmaktadır. Türk, Alman, Amerikan ve İsviçre’nin implantları, kaliteli implantlar arasında olmaktadır.

İmplant Diş Fiyatları Yüksek Midir?

İmplant dişin pahalı olması, diğer etkenler ile beraber değerlendirildiğinde göz ardı edilebilmektedir. İmplant diş uygulaması oldukça uzun süreli olmaktadır. Aynı zamanda hastanın ağız ve diş sağlığı için başarı oranı yüksek olan bir çözümdür. Dolayısı ile uzun seneler boyunca kullanılabilecek olan bir implant için makul bir tutar talep edilmektedir.

İmplant Diş Fiyatlarının 2020 Yılındaki Değişimi Nasıldır?

2020 yılında implant diş fiyatlarına bakıldığında; oldukça değişken olduğu görülmektedir. Markaların üretim sırasında kullandıkları teknolojiye göre değişiklik göstermektedir. İleri teknoloji ve gümrük masrafları dolayısı ile implant fiyatları değişken olmaktadır. 2020 yılında Almanya, Amerika ve İsviçre’den getirtilen implantlar daha pahalı olmaktadır.

İmplant fiyatlarının zaman içerisindeki değişimine bakıldığında; gittikçe ucuzladığı görülmektedir. Seri üretime elverişli cihazların kullanılması, birçok firmanın implant üretimi yapıyor olması ve çok sayıda implant markasının olması dolayısı ile bu sektörde rekabet düzeyi artmaktadır. Bu da implant fiyatlarının geçmiş yıllara göre daha uygun olmasını sağlamaktadır.

İmplant Diş Tedavisinin Ücreti SGK Tarafından Karşılanır Mı?

İmplant diş tedavisini SGK’nın karşılaması söz konusu değildir. SGK tarafından karşılanmadığı için hesaplanan implant diş fiyatlarını hastalarımızın ödemesi gerekmektedir.

İmplant Diş Tedavisinin Vücut Tarafından Reddedilmesi Olası Mıdır?

İmplantın vücut tarafından reddedilmesi söz konusu değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda; implantta kullanılan titanyumun doku dostu olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Doku reddi oluşmamaktadır. Ancak hastalarımızın süreç içerisinde dikkatli olmamaları sonucunda implant uygulamasının başarıya ulaşması zorlaşabilmektedir.

Ağı hijyenine dikkat edilmemesi, alkol veya sigara tüketiminin fazlalaşması gibi durumlardan dolayı; enfeksiyon oluşabilmektedir ve implant ile kemik birleşmeyebilmektedir. Dolayısı ile yapılan implant uygulaması kaybedilebilmektedir. İmplant uygulamasının başarıya ulaşabilmesi için ağız bakımına özen gösterilmesi ve vücudun implantı reddetmeyeceğinden emin olunması yeterlidir.

İmplant Diş Çeşitleri Nelerdir?

Diş implantının çeşitlerine bakıldığında; kemik içi ve kemik üzeri olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Endosteal adı verilen kemik içi implant en fazla tercih edilen implant çeşidi olmaktadır. Çene kemiğine yerleştirilmektedir. Vidalı olmasının yanı sıra; silindir ve bıçaklı da olabilmektedir. Bir veya daha fazla sayıda prostetik dişin yerini tutacak şekilde implant yerleştirilmektedir. Takıp çıkarılabilen dişleri olan hastalarımız için tercih edilmesi gereken alternatif bir tedavi yöntemidir.

Subperiostal, kemik üzerine yapılan implant çeşidi olmaktadır. Metal bir çerçeve ile beraber çenenin üzerine yerleştirilmektedir. Diş etinin üzerindeki protezi tutması amaçlanmaktadır. Normal protezleri kullanamayan veya minimum kemik yüksekliğini karşılayan hastalarımız için uygun bir yöntem olmaktadır.

İmplant Diş Tedavi Süreci Nasıldır?

İmplant diş tedavisi aşamalarına bakıldığında; öncelikle bir tedavi planı yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre kararlaştırılan tedavi ile beraber implant uygulamasının yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Diş eti kaldırılmaktadır ve ardından implant kemik içerisine yerleştirilmektedir. İkinci aşamada ise; implant ile kemiğin bütünleşmesi için beklenmektedir. Bütünleşme gerçekleştikten sonraki süreçte implantın üzeri açılmaktadır ve diş protezi yerleştirilmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

İmplant dişin takılma süresi, yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Ancak tedaviyi uygulayacak olan hekimimizin tecrübesi, implant işlemi yapılacak olan diş sayısı gibi etkenler de bu süreyi etkileyebilmektedirler.

İmplant Diş Tedavisi Sonrasında Uygulanması ve Uygulanmaması Gerekenler Nelerdir?

İmplant diş tedavisi gören hastalarımızın uyması gereken kurallar şunlardır:

 • Ameliyattan sonraki 2 saat içerisinde herhangi bir şey yemek veya içmek yasaktır. Ayrıca ilk 24 saat içerisinde sıcak, soğuk ve yumuşak besinlerden uzak durulmalıdır. İlk hafta süresince de sıcak besinler tüketilmemelidir.
 • Operasyondan sonra pıhtılaşmanın olması ve kanamanın durdurulması için belirli bir süre tampon ile implantın yapıldığı bölgeye baskı uygulanması gerekmektedir.
 • Tedaviden sonraki 24 saat içerisinde tükürükte kan görülür ise; endişe etmeye gerek olmamaktadır. Yara bölgesinin iyileşme sürecine geçebilmesi için ilk gün tükürmemeye ve ağzı çalkalamamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Ameliyatın yapıldığı günün akşamı diş fırçalanmamalıdır ve ağız çalkalanmamalıdır.
 • Operasyonun gerçekleşmesinin üzerinden 36 saat geçtikten sonra; günde iki kere ağız gargarası yapılması gerekmektedir. Bu işlem her gün yapılmalıdır. Gargara süresi 1 dakika olmalıdır ve tükürdükten sonraki 30 dakika içerisinde herhangi bir besin tüketilmemelidir.
 • İmplant uygulamasından sonraki 24 saat içerisinde sigara veya alkol kullanılmamalıdır.
 • Hekimlerimizin ağrı kesici veya antibiyotik vermesi durumunda; belirtilen periyotlarda kullanılması gerekmektedir.
 • Operasyondan sonraki günlerde implant bölgesinde kanama olur ise; tampon uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca ilk birkaç günde şişkinlik ya da hematom görülebilmesi normal olmaktadır. Ortalama bir hafta içerisinde kaybolmaktadır. Kaybolma süresini hızlandırmak için ise; buz uygulaması yapılabilmektedir.
 • Kendiliğinden eriyen dikişler var ise; ağız içerisinde 2 hafta kalmaktadırlar ve sonrasında alınmasına gerek olmamaktadır. Ancak kendiliğinden erimeyen dikişler var ise; işlemden sonraki 7 gün içerisinde hekimlerimizin ziyaret edilmesi ve dikişlerin aldırılması gerekmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

İmplant diş uygulamasından sonra dikkat edilecekler aşağıda verilmiştir:

 • Ağız temizliğinin aksatılmadan her gün yapılması gerekmektedir.
 • Ağız hijyeni sağlanırken nazik hareketler ile bakımın yapılması gerekmektedir.
 • Bu süreçte sigara ve alkol tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
 • İmplant işleminin yapıldığı bölge iyileşene kadar ilgili bölge ile sert bir yiyeceğin çiğnenmemesi gerekmektedir.
 • İmplant diş fiyatlarının gittikçe daha uygun olduğu günümüzde, implantı daha uzun süre kullanabilmek için iyileşme döneminde ağır fiziksel aktiviteler yapılmamalıdır.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.